« با هم تمرین کنیم... | صفحه اصلی | نیایش »

واکاوی شکاف ها

هر جامعه ای شکاف های خاص خودش را دارد.در اروپا شکاف غالب،شکاف اقتصادیست.نبرد عهد عتیق میان دهقانان و اشراف.طبقه بورژوا و کارگر...گرچه هر یک از اعضای اتحادیه اروپا دغدغه های دیگری هم دارد.در فرانسه و بخصوص پس از شورش های تابستان 2005،شکاف مهاجران و ساکنان نمود بیشتری پیدا کرد اما هنوز شکاف غالب در اروپا اقتصادیست.
پژوهشگران و متولیان جامعه با ابزار رسانه و  مطالعات عمیق تلاش می کنند شکاف ها را فریز کنند.یعنی اگر خط قرمز فرانسه ، کورس و ماجرای همیشگی استقلال طلبان این جزیره است احزاب سیاسی و رسانه ها در اکثر اوقات به فریز کردن این شکاف می پردازند.گروههای سیاسی می دانند دامن زدن به این شکاف ها و موج سواری بر مثلا مطالبات مهاجران و هیجانی کردن انها هزینه ای دارد که کل سیستم فرانسه را دچار می کند .
در حوزه اقتصاد، سیاست گزاران اقتصادی برای فریز کردن شکافت های اقتصادی طبقاتی،به گسترش طبقه اسفنجی اعتقاد دارند.یعنی اگر 5 درصد جامعه دارای ثروت کلان و10درصد دارای فقر دهشتناکی هستند،لایه نه سیاه و نه سپیدی هم در این میانه هست که از حداقل ها برخوردارند و برای فریز کردن اختلاف طبقاتی که در سالیان گذشته به درگیری های خونینی در اروپا انجامیده، نیاز به گسترش این طبقه میانی  است.
در جامعه ایران نیز شکاف ها،خاص جامعه ایرانیست گرچه برخی از انها چون جدایی طلبی شباهت های زیادی به دیگر کشورها دارد اما در ایران بخاطر حس ناسیونالیستی غالب ،از پتانسیل و اقبال چندانی برخوردار نیست و لااقل در سال های اخیر   فریز شده است.
اما شکاف های دیگری هم هست که از قضا برخی سیاسیون در بزنگاه ها بر ان سوار می شوند.
شکاف میان فقیر و غنی یکی از انهاست.برخی می دانند طبیعتا در جامعه ما لایه اسفنجی هنوز غالب نیست و دهک های فرودست جامعه بیش از فرادستان است.پس برای مطامع سیاسی از دوقطبی شدن فضا استقبال می کنند.دیگری فاصله مطالبات برخی نخبگان و توده مردم  یا مطالبات طبقه میانسال و میانسال به بالا که به آرامش و امتداد معتقدندو نسل از راه رسیده ای  که دنیای بهتری می خواهد. مهم نیست  آنان از حداقل آشنایی با مفاهیم سیاسی و جریان شناسی ها و حتی از دلایل واقعی گلایه هایی که دارند با خبر هستند یا نه ،مهم این است  مطالباتی دارند و جامعه و متولیان در این سالها موفق به تامین یا کنترل یا روشنگری برای انان  نشده اند . پس دارای پتانسیل بالایی برای پیش قراولی  و قرار گرفتن در  لایه هدف   منازعات سیاسی و تبلیغاتی برخی گروههای داخلی و خارجی هستند.
به نظر می رسد شکاف نسلی که از راه رسیده و فرزندان همین آب و خاک است و بر خلاف نگاه برخی ،از کره مریخ نیامده شکاف مهم جامعه ایرانی رو به رشد اما سرگردان میان سنت و مدرنیته در سالهای آینده باشد.
متولیان فرهنگی و اجتماعی می دانند برخی گروههای سیاسی داخلی و خارجی ،به شکاف های جامعه ایرانی با مطالعه دقیق می نگرند و نگاه ماکیاولی دارند .کولی گرفتن از شکاف ها برای جریان های سیاسی به عادتی تبدیل شده که منافع موقتی برای آنها و هزینه کلانی برای "همه"دارد.کاری که در غرب ،غریبه ها با خود نمی کنند.
باورم هست  ازهمین امروز برای سالهای پیش رو باید فکری برای شکاف ها کرد. 
در مان،فریز،یا فعال کردن آن...،هر یک از این مولفه ها می تواند در تحولات آینده نقش تاثیرگذاری بازی کند.
 

ارسال نظر

نظرات (172)

دکتر جهرمی:

خوشحالم از دلسوزی شما و متن عمیقی که نوشتید.در بحث جامعه شناسی این نکته بسیار حائز اهمیت است.خداقوت.

وحید:

حرف نداشت داداش کامران
التماس دعا

فلاني:

اندیشمندانه

سلام

در کل از فریز کردن و اصطلاحش خوشم اومد.
ای ول داداش . خیلی عالی بود و حرفه ایی و البته کمی سنگین (!!!)
موفق باشید

شما میگویید که کولی گرفتن از شکافها برای جریان های سیاسی به عادت تبدیل شده من میگم شما درست میگید که نباید شکاف ها رو عمیق کرد ولی باور کنید که همین شکافهاست که باعث شده طبقه فرودست جامعه نسبت به نخبه های سیاسی بی اعتماد بشن...

Rafigh sabegh:

Faghat hamin ra midanam ke vaghti nazaram nemirese che ghad hers mikhoram
Aslan bikhial nazar in kalegondegia be ma nayomade.
Rasti salam
Khob neveshtid az tafavotha.
Ebadat maghbol.
Kay miaid tehran?

فقط ببخشیدا . این فونتش جالب نیست .

ما تو ایران خیلی به یاد شما هستیم
به یاد شهریور 87 پای قولو قرار خودمون می مونیم و عهد دوستیمونو محکم تر می کنیم

التماس دعا
بیاید پیش ما

التماس دعا داداش

سلام گرچه استفاده کردم اما من از نوشته هایی با تیترهایی مثل تلق و تولوق که داشتید بیشتر خوشم میاید ....سخت نوشتن جنس شما نیست .

baran:

نها راه ارتباطم رو با شما اینجا یافتم !
میشه ازتون یه خواهش خبری کرد ؟!
مثلا پیدا کردن صحت این خبر
روز 5 شهریور ماه کره مریخ به بالاترین درجه درخشش در آسمان شب خواهد رسید و به اندازه ماه کامل بزرگی با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود.
این پدیده در روز 5 شهریور ماه زمانی اتفاق می افتد که کره مریخ به فاصله 34.6 میلیون مایلی خود به زمین می رسد.

حتما در راس ساعت 12:30 نیمه شب آسمان را تماشا کنید .

به نظر خواهد رسید که آسمان دو ماه دارد !!! این امر 1200 سال دیگر دوباره اتفاق خواهد افتاد پس این لحظه را با دوستان خود شریک شوید زیرا هیچکس زنده ای دوباره این اتفاق را نخواهد دید.


خواهش آقای نجف زاده

شیرین:


موضوع شکاف نسلی یا تفاوت نسلی:


● نويسنده: امين - بزرگيان

● منبع: ماهنامه - زمانه - 1384 - تاريخ شمسی نشر 00/00/1384

الف) بنگستون (Bengston) ‌در بحث شكاف نسل‌ها، سه ديدگاه را از هم تميز مي‌دهد؛ اول كساني كه معتقد به شكاف عميق هستند، دوم كساني كه شكاف نسلي را يك توهم و خيال مي‌دانند كه توسط وسايل ارتباط جمعي تحميل شده است و سوم افرادي كه به پيوستگي و تفاضل گزينشي بين نسل‌ها معتقدند؛ به اين معنا كه سعي دارند با تفكيك موضوعات مختلف از هم، در مورد هر بخش جداگانه داوري كرده و ميزان گسست يا پيوستگي را بررسي نمايند.

مدافعان تفاوت نسلي - و نه شكاف - معتقدند، اساساً انقطاع، شكاف يا بريدگي كامل غير ممكن است؛ زيرا جامعه‌پذيري هر نسل جديد در فضاي اجتماعي نسل گذشته‌اش رخ داده است و نسل جديد همواره حامل بخش قابل توجهي از ويژگي‌هاي نسل پيش از خود مي‌باشد. گادامر در تئوري هرمنوتيك خود، به اين موضوع توجه زيادي كرده است. از نظر او ما مي‌توانيم به يك سنت (tradition) ‌انتقاد بكنيم اما اگر به‌درستي دقيق شويم، ما همواره اين انتقاد را با تكيه بر همان سنت انجام مي دهيم. از نظر گادامر نمي‌توان در خلاء ايستاد و نقد كرد، بلكه لازمه نقد كردن، داشتن مباني مشترك بين منتقد و نقد شونده است. در فلسفه علم نيز مطرح مي شود كه دو پارادايم موقعي مي‌توانند رقيب باشند كه نقاط اشتراك داشته باشند. بنابراين، باور مركزي معتقدان به تفاوت نسلي، اين مساله است كه نسل جديد كاملاً معارض با نسل پيشين نيست و صورتي نو از نسل پيش از خود مي‌باشد كه تنها در شرايط و مقتضيات جديد زيست مي‌كند. قايلان به تفاوت نسلي، تفاوت‌هاي موجود "ميان نسلي" را نيز به امري طبيعي نسبت مي‌دهند. از نظر آنان تفاوت ديدگاه‌ها يا ناشي از تغييرات دوره‌اي است كه افراد در سن خاص جواني و در فضاي آرمان‌گرايانه خويش با آن درگيرند، يا آن را مربوط به روند رو به رشد و تكاملي جامعه مي‌دانند. نكته مهم اين‌كه صاحب‌نظران تفاوت نسلي، تفاوت را انكار نكرده و عموماً نسبت به آسيب‌شناسي پديده نسل‌ها، نظري منتقدانه دارند.

از سويي ديگر قائلان به شكاف نسلي بر اين باورند كه فرهنگ جديد، محل اختلاف و حتي متضاد با فرهنگ مسلط بزرگسالان است. از نظر آن‌ها دنياي جديد خالق ارزش‌ها و هنجارهايي بوده است كه اساساً تضاد بين نسل‌ها نشان از قبول همين ارزش‌هاي نو از سوي نسل جديد دارد، كه در نهايت نيز به تضاد رفتاري ختم مي شود.

اما به‌نظر مي رسد وضعيت نسلي در ايران به‌گونه‌اي است كه نه مي‌توان به‌طور قاطع از شكاف نسلي سخن گفت و نه از تفاوت نسلي (عدم شكاف.) از يك‌سو هر سه جريان نسلي (نسل اول و دوم و نسل سوم) در ايران تفاوت ديدگاهي‌خويش را در برخي از موارد بسيار مهم تصور مي‌كنند و از سوي ديگر، در كنار هم به زندگي ادامه داده و در بسياري از موارد ديگر اختلاف ناچيزي دارند.

داده‌هاي آماري بسياري از تحقيقات صورت گرفته در زمينه پديده نسلي، گوياي اين مساله است كه تفاوت‌هاي كم يا بسيار كمي در بين نسل گذشته (والدين) و نسل جديد (فرزندان) در بسياري از موارد و ديدگاه‌ها ديده مي‌شود. اما نگاه توصيفي - تحليلي و حتي به گونه مشاهده مستقيم يا تجربي، حاكي از تغيير فضاي فرهنگي - فكري جامعه شهري ايران و حتي روستايي در بين سال‌هاي حاكميت جمعيتي نسل اول و دوم با سال‌هاي متاخر يعني حاكميت جمعيتي نسل سوم است. اين وضعيت دوگانه چگونه قابل تحليل است؟

به‌نظر نگارنده، وضعيت حاضر را نمي‌توان در دو پارادايم مطلق "شكاف" يا "عدم شكاف" فهميد، بلكه بايد از وضعيت ديگري صحبت كرد و آن داوري گزينشي نسبت به تغييرات ارزشي در ميان نسل‌هاست. يعني ما نخست بايد براي فهميدن عمق و ميزان اختلافات نسلي، ميان ساحت‌هاي زندگي، تفكيك قايل شده و سپس وضعيت را در ميان دو نسل مقايسه كنيم.

مدرنيته، موجبات تمايز ميان دو ساحت متفاوت در زندگي انساني را فراهم نموده است؛ حوزه شخصي و حوزه عمومي. البته در كنار اين دو حوزه، دولت نيز قرار دارد كه حوزه مربوط به تسلط سيستماتيك مي‌باشد. مراد از حوزه عمومي در ديدگاه جامعه‌شناختي، فضاي عمومي بين اتباع يك جامعه است كه تشكيل شده است از ساختارهاي اجتماعي (اماكن عمومي تفريحي و غيرتفريحي) و همچنين نهادهاي مدني همچون مطبوعات، احزاب و رسانه‌هاي عمومي.

اين حوزه به نوعي حد واسط ميان افراد جامعه و دولت است و البته نسبت به دولت انتقادي عمل مي‌كند. در اين فضا، افراد جامعه مي‌توانند درباره پيش‌آمدهاي روزمره با يكديگر به گفت‌و‌گو بنشينند. افكار و انديشه‌هايي در اين سپهر مطرح مي‌شود كه اولاً اقناعي هستند؛ يعني در جريان تبادل نظر و گفت‌و‌گو به اثبات مي‌رسند و دوم اين‌كه در جهت منافع عمومي قرار دارند. نكته مهم اين‌كه اساساً گفتمان دموكراسي، براي سامان‌بخشي به اين حوزه وارد گفتمان عمومي مي‌شود. از سوي ديگر، مراد از حوزه شخصي يا خصوصي، عرصه فارغ از عموم يا عقلانيت جمعي است. اين حوزه تشكيل شده است از زندگي شخصي و سبك زيست كه فارغ از خواست عموم و دولت مي‌تواند عمل كند. عرصه شخصي جنبه اقناعي ندارد و علائق خصوصي را شامل مي‌شود. دين، هنر، سبك زندگي، روابط زناشويي، پوشش، درآمد و ... از جمله مهم‌ترين امور مربوط به‌حوزه خصوصي است.

لازم به‌ذكر است كه تمايز اين دو حوزه از هم، صرفاً تمايز حقوقي است وگرنه بي‌شك هر يك از اين دو حوزه بر ديگري تاثيرات بي‌شماري مي‌گذارد. به نظر مي‌رسد اين تفكيك بتواند تناقض بيان شده در بحث شكاف نسلي را تا حدود زيادي براي ما روشن سازد.

به‌نظر نگارنده در امور مربوط به حوزه عمومي، يعني ارزش‌هاي حاكم بر عرصه عمومي كه به نوعي منافع عمومي را تامين مي‌كند، نوعي همبستگي يا پيوستگي فضاي اجتماعي و بالطبع "فضاي نسلي" را مشاهده مي‌كنيم. براي مثال، ارزشي همچون دموكراسي و تلقي عمومي نسبت به انتقاد از حكومت كه باوري است مربوط به عرصه عمومي، در بين گروه‌هاي سني مختلف تفاوت قابل توجهي با يكديگرندارد. (گسست و تداوم نسلي، وزارت ارشاد.)

همچنين در مورد ميزان آزادي فعاليت احزاب و گروه‌هاي قانوني در جامعه ملاحظه مي‌شود كه در مجموع وضعيتي دو قطبي در جامعه نسبت به عقيده فوق وجود دارد و تفاوت قابل توجهي در اين زمينه ميان گروه‌هاي سني وجود ندارد. همچنين در شرايط فعلي درباره اين‌كه حيثيت افراد تاچه‌اندازه در جامعه محترم شمرده مي شود، تفاوت معناداري بين گروه‌هاي سني وجود ندارد (همان، وزارت ارشاد.)

شاخص بعدي كه در تحليل تفاوت ديدگاه‌ها در حوزه عمومي مطرح مي‌شود، در مورد جدايي دين از سياست است. بر طبق يافته‌هاي تحقيق گسست و تداوم نسلي، 54/6 درصد افراد گروه سني 15-19 و 50/6 درصد افراد گروه سني 20-29 مخالف با جدايي دين از سياست هستند. اين ميزان در گروه سني 30-49 سال 55-8 درصد و نيز در گروه سني بالاتر از 50 سال 51/9 درصد است. همان‌گونه كه ملاحظه مي شود تفاوت عمده‌اي بين گروه‌هاي سني در مورد جدايي دين از سياست وجود ندارد (همان، وزارت ارشاد.)

ارزش‌هاي عمومي و پايه‌اي در ايران بنظر مي‌رسد بين رده‌هاي گوناگون سني از احترام يكساني برخوردار باشد. ارزش‌هايي همچون صداقت، عدالت، عدم دروغگويي و حتي دموكراسي. به‌عبارت ديگر تفاوت عميق يا شكاف نسلي قابل توجهي در حوزه عمومي و باورهاي مربوط به آن مشاهده نمي‌شود و نوعي پيوستگي معناداري ميان گروه‌هاي سني مختلف در ميان ارزش‌هاي عمومي ملاحظه مي‌گردد. اين نوع باورهاي پيوند زننده، به نوعي همان فرهنگ عمومي (Public Culture) ‌جامعه ماست كه بخشي از هويت (Identity) ‌هر يك از ما را نيز مشخص مي‌كند.

وضعيت عدم شكاف نسلي در ارزش‌هاي مرتبط با حوزه عمومي در حوزه خصوصي، شرايط ديگر گونه‌اي دارد. به‌نظر مي‌رسد گرانيگاه تفاوت‌ها و شكاف‌هاي ميان نسل‌ها در ايران، بيش از هر جاي ديگر مربوط به امور خصوصي؛ همچون باورهاي ديني، سبك زندگي، نوع پوشش و به‌طور كلي سليقه‌هاست.

براي مشاهده تمايزات نسلي در امور مربوط به حوزه خصوصي در اين وضعيت ملاك‌هايي را مي‌توان برشمرد؛

-1 تفاوت در آرمان‌ها و هدف‌هاي دونسل

-2 تفاوت در مفاهيم دو نسل. شبكه متصل مفاهيم در نزد نسل دوم شامل مستضعف، بسيج، استكبار و ... بوده است كه امروزه اين مفاهيم توسط نسل جديد تغييرات زيادي كرده است.

-3 تفاوت در الگويابي ميان دو نسل. گروه‌هاي مرجع در ميان دوره‌هاي نسلي در ايران تفاوت زيادي كرده است. از مرجعيت افتادن نمونه‌هاي آرماني نسل گذشته براي نسل امروز، يكي از مهم‌ترين اجزاي شكاف نسلي در حوزه خصوصي است.

-4 تفاوت در اصطلاحات روزمره دو نسل. بسياري از جملات و عبارات گفتاري روزمره نسل جديد براي والدين آن‌ها قابل فهم نيست. به عبارتي ديگر، فضاي گفتاري نسل جديد داراي شرايط منحصر به خويش است.

-5 تفاوت در ظاهر، پوشش و نوع سخن گفتن در ميان دو نسل.

-6 تفاوت در انتظار از زندگي و به تبع آن تفاوت در سبك زندگي.

همين ويژگي‌هاي ملموس در سبك زندگي نسل جديد است كه نوعي ماهيت جديد، تازه و متفاوت از نسل‌هاي گذشته را براي نسل سوم ايجاد كرده است. شكاف ملموس در ميان دو نسل در مورد باورهاي مربوط به حوزه خصوصي را مي‌توان با شاخص‌هايي بهتر فهميد.

بر اساس يافته‌هاي طرح پژوهشي "گسست و تداوم نسلي"، در پاسخ به اين سوِال كه خودتان را تا چه اندازه مذهبي مي‌دانيد؟. تفاوت قابل ملاحظه‌اي بين گروه‌هاي سني وجود دارد (همان، وزارت ارشاد، نگاه كنيد به جدول.)

همان‌گونه كه ملاحظه مي‌شود؛ گروه سني جوان به نحو قابل توجهي خود را كم مذهبي مي‌داند يا اصلاً مذهبي نمي‌داند. همچنين در ارزيابي ميزان تقيد مردم به خواندن نماز، در مقايسه با گذشته، تفاوت معناداري بين نگرش‌هاي گروه‌هاي سني وجود دارد، به اين‌صورت كه گروه‌هاي سني پايين‌تر، نگاه منفي‌تري نسبت به وضعيت فعلي جامعه از نظر ميزان مقيد بودن به خواندن نماز دارند. اين گروه بيش‌تر از گروه‌هاي سني بالاتر بر اين باورند كه مردم در گذشته به نماز خواندن مقيدتر بوده‌اند (همان، وزارت ارشاد.) همچنين اين شكاف را در باور به نماز خواندن، ميزان شركت در نماز جماعت، شركت در نماز جمعه، گرفتن روزه، مسجد رفتن، تقليد از مراجع و ... به وضوح مي‌توان ملاحظه كرد (همان، وزارت ارشاد)9 تفاوت در نوع نگاه نسبت به دين و آداب ديني ميان نسل گذشته و نسل جديد، يكي از تغييرات مهم در حوزه خصوصي افراد است. ب) در ايران اتفاق عجيب و غريبي در حال رخ‌دادن نيست. تفاوت‌ها و برخي اوقات شكاف‌هاي موجود در ميان نسل‌ها در ايران، آن اندازه كه برخي عجولانه به آسيب‌شناسي آن مي‌پردازند، هراس‌آور و مخرب نيست. آن اندازه هم كه برخي ديگر اساساً هر نوع تفاوت و تمايز را منكر مي‌شوند، انكار شدني نيست.

شكاف‌هاي موجود در باورهاي مربوط به حوزه خصوصي بين نسل جديد و نسل گذشته، نتيجه شكاف همه‌جانبه اركان زندگي است. بخش عمده‌اي از تفاوت‌هاي موجود، ناشي از داشتن تجربه‌هاي مدرن نسل جديد است كه البته از ظهور روندهاي مدرنيته در ايران خبر مي‌دهد.

ابژه‌هاي نسلي - به گفته كريستوفر بالس - به‌عنوان پديده‌هايي براي ايجاد حس هويت نسلي به نحوي ناخودآگاهانه موجبات احساس همبستگي نسلي را در ميان انسان‌هايي در دوره خاص فراهم مي‌آورد كه آن‌ها را از نسل‌هاي قبلي و بعدي خودشان تميز مي‌دهد. در واقع، فقط زماني كه نسل جديد سليقه‌هاي نسل قبلي را به وضوح نقض مي‌كند، مي‌توان فهميد نسلي جديد ظهور كرده است.

بي‌شك اين نسل با نسل قبلي خود متفاوت است و اين تفاوت به برداشتي كه آحاد هر نسل از دوره و زمانه خود دارند، شدت و حدت مي‌بخشد (ارغنون، شماره .)19 اگر چنان‌چه بين نسل‌ها و ابژه‌هاي نسلي‌شان فضاي ديالكتيكي برقرار شود، فهميدن شكاف‌ها و تفاوت‌ها در حوزه سلايق دو نسل كاري آسان مي‌شود.

به گفته بالس، ديالكتيك بين نسلي، همه ما را در خشونت، پذيرش و زايش فرهنگي درگير مي‌كند. ما با افراد بزرگ‌تر از خودمان تخالف مي‌ورزيم، آن‌ها با ما مقابله مي‌كنند. (همان، شماره )19 و در اين ميان ابژه‌هاي ميان نسلي خلق مي‌گردد.

منابع

- كارگاه تحليل يافته‌هاي پيمايش ارزش‌ها و نگرش‌هاي ايرانيان / گسست و تداوم نسلي / طرح‌هاي ملي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي .1382 /

- مقاله ذهنيت نسلي / نوشته كريستوفر بالس / ترجمه حسين پاينده / فصلنامه ارغنون / شماره / 19 زمستان .1380


1345 بازديد 0 امتياز 0 نظر


سلام آقاي نجف زاده هنوز نوشتتونو نخوندم.ترسيدم كامنتم عقب بيفته اول نظر دادم

سلام موسيو جان...
پستت متفاوت بود... تخصصي... هوشمندانه و تحليل گرانه!
اما ميپسنديم آن هايي را كه از دل برمي آد و لاجرم بر دل ميشنشيند.... از شكاف ننويس... اينجا در خانه ي تو... هيچ شكافي براي واكاوي نيست...
خانه ي اميد است... همين و بس!

محبوبه:

سلام آقای نجف زاده
عجب متنی نوشتیداا.
من مدیریت خوندم. از این بحث شکاف ها هم زیاد تو درسامون داشتیم.
اون 5% و 10% هم فکر کنم مثل قانون 80/20 پارتو باشه.درسته آیا؟
ممنون از متن عمیق و تاثیر گذارتون مثل همیشه...

حنانه_ف:

سلام
رمضان مبارک
به قول خانم لبافی چه سخت نوشتی همشو نخوندم.

محبوبه:

ما به کسانی همچون ماکیاولی مدیونیم ، که جهان سیاست و رهبران آن را آن‌طوری که هست به ما نشان می‌دهند، نه آن‌طوری‌که باید باشد .(فرانسیس بیکن)

میگم یکم دارین وارد سیاست میشین ها ٍسیاست اول فکر میکنی در موردش بحث کردن خوب است ولی بعدش سخت پشیمان می شوی.

لام داداش.
منو که می شناسی؟
همون هزیان گوی همیشکی.
اینبارم قشنگ نوشتی.
گذارشات وقتی که تو وطن بودی زیبا تر بود.

کاری که در غرب،غریبه ها با خود نمی کنند
موفق باشی خبرنگار...

AnShERliii FallGirl:

sallaaaam
aliiiii bo0oD & motafavet ba sayere neveshtehatun
vali shekafa ta faal nashan DaRmaNam nemishanaa, na? shayadam na:D tu takhassose man nis
rasti javebe man0 nadadinaa:((yadam mimune
& inke DozE 30a30e neveshtehatun0 bala bebarid
dus daram az aghayeDe 30a30tun beDonam, allbatte age mishe ke nemishe:D
lopE kian jo0on0 bekeshin :p
naziiii:x bazam topolE?movazebesh bashin( dayeye delsuztar az madar:D)
namaz ro0ozEhatunam ghabul:)
2atun mikonam 2am koniD

سلام
معرکه بود . کاش متولیان امر هم به فکر بیافتند .

خسته:

شکسپیر میگوید گاهی برای آنکه دوستش می داری نشانی بفرست،تا به یادش آوری قلبی برایش می تپد.
و این آن نشانه است...
سال که نو شد گفتی فضای سایت تغییر میدی ولی تغییری نکرد.

سلام مهربان!
خوشحالم بالاخره یک نفر پیدا شد که به شکاف های خودمان هم اعتراف کند!
گاهی اوقات جوری با مشکلات اروپا یا آمریکا برخورد میشود که انگار ما کلا هیچ مشکلی نداریم!
دیگر زمان سرپوش گذاشتن گذشته....آن ها شکاف دارند...خوب انشالا که مبارکشان باشد ما هم داریم...ولی هر کدام از جنس خودمان!
توی رسانه ی ما مد شده که هم از شکاف های خودمان کولی بگیریم و هم از شکاف های اروپا! خیلی خیلی خیلی هم خوشحال میشویم وقتی بفهمیم در اروپا هم شکاف های نه چندان سطحی وجود دارد! گاهی دوست داریم تا جایی که می توانیم شکاف هایشان را عمیق جلوه دهیم ! تا در سایه ی شکاف های آن ها کمتر کسی به شکاف های کهنه ی خودمان نگاهی بیندازد !
ولی این نه درمان کامل است و نه حتی درمان موقتی! تازه گاهی اوقات عوارض جانبی هم دارد...یک چیزی میشود مثل پاک کردن صورت مسئله ...تازه آن هم با پاکنی که سیاه می کند!
از شکاف های آن ها که بگذریم میرسیم به شکاف های خودمان! مثلا همین شکاف های سیاسی خودمان! شکاف هایی که بدمان نمی آید بگوییم کسانی که این طرف هستند دلسوزند , مهربانند , با ایمانند و مهم تر از همه با خدا...ولی خدا آن طرف شکافی ها را نصیب گرگ بیابان هم نکند!!!
این کولی گرفتن از شکاف ها سال هاست دارد که فرصت سوزی می کند...!
خیلی خیلی خوب نوشته بودی ! خیلی وقت بود دلم می خواست یک نفر این حرف ها را بزند! چقدر خوب شد که بالاخره تو این کار را کردی, چون کسی به قشنگی تو نمی توانست حرف دل من را بزند!
ممنون ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن !!!!!!
مراقب دل فیروزه ایت باش !

چی بگم والله !

سلام آقای نجف زاده
بسیار عالی و قابل تامل بود .
به قول دیگر دوستان :
هوشنمدانه ، اندیشمندانه ، جامعه نگر و...
متشکریم

خيلي جالب بود.همچين حرفه ايي و توپ نوشتي.دو سه دور خوندم تا قشنگ دستم اومد قضيه چيه.
مرسي عزيز...

سلام
.
.
.
.
.
.
چه یه دفعه تغییر میدی؟!

Amir:

سلام آقای نجف زاده.
جای شما در ایران برای نشان دادن مشکلات مردم از تلویزیون و زیر سوال بردن و گزارشهای جنجالی خالیست.
از وبلاگ من، آخرین پیشوا دیدن نمائید.
منتظر نظرات شما هستم.


سلام
موضوع پستتون جالب و مفید بود و با اینکه ادبیاتش زیاد نجف زاده ای نبود خوندیم و بهش فکر کردیم.

ممنون که به یاد ارغوانتون هستید...

نیما:

سلام کامران
غفرانی رو هم از برنا برکنار کردند.
خبر داشتی؟

یعنی تصور می‌کنید کسی، هر کسی پیدا می‌شود که بخواهد برای کنترل این بحران ِ عمیق و نابودگر کاری بکند؟ وقتی خیلی‌ها از همین کولی گرفتن «نان» می‌خورند؟
و می‌دانید که، «نان» خیلی خیلی موضع حساسی می‌باشد.

هممون اینارو میدونیم ولی از گفتنش میترسیم.
خلاصه بپا زبان سرخت سر سرسبزت را سشوار نکشد

مهدی :

سلام،
من نمی خواهم نظر بدهم چون در این حد نیستم.
اما یه مشکلی دارم با زبان خارجه.چون جایی را برای سوال پیدا نکردم اینجا نوشتم.
من 16سال دارم،علوم انسانی می خونم،درسم خوبه،دبیرستان فرهنگ درس میخونم و...
حالا خانواده میگن برو زبان انگلیسی بخون اما من دوست ندارم و میگم زبان فرانسه را برم کامل کنم.
می خواستم بدونم من با این شرایط چه کنم؟
خواهش می کنم روشنم کنید.
مهدی-اصفهان

یه بار نظر دوستمو در مورد نوشته هاتون پرسیدم گفت نمیفهمم زیاد من تعجب کردم ولی الان مگه میتونه نفهمه :د
درد منو نوشتین که اتفاقا تو اکثر خانواده ها تا این چند سال پیش بود ولی فکر کنم الان دیگه بابا بزرگمم از دیدن خبرای رسانه ملی میفهمه چه خبره
اینی که نوشتین مشکل مسئولاست...

زینب فائزه:

سلام
اول انتقاد: گزارشاتون خیلی بد شده کوتاه و خلاصه می دونم این هم یه سبکه اما فکر نمی کنم خیلی جالب با شه
دوم یه سوال: به نظر شما کدوما راست می گن احمدی نژاد یا موسوی خواهشا جواب بدین

م.ع:

سلام
اول در جواب سوال باران باید بگم که مریخ 3سال پیش در نزدیکترین فاصله تا زمین بوده و خبر 5 شهریور صحت نداره، قدری بزرگتر از همیشه هست ولی نه به اندازه ی ماه !
البته من هم این خبر رو شنیدم و پیگیر صحتش شدم دیدم اغراقه.

دوم هم اینکه این متن هم جالب بود،هم صریح و هم نیاز اساسی برای برداشتن یه قدم مثبت ،اما کووووو گوش شنوا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


سلام آقا کامران
امیدوارم حالتون خوب باشه
وبلاگه خیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییلی جالبی دارین.براتون دعا میکنم
جرا ایران نمیایین؟
من یه وبلاگی زدم برایه اولین بار دوست دارم شما هم منو تو وبلاگ کمک کنید هرچند جالب نشده.مطالبه زیادی نذاشتم
سر بزنید خوشحال میشم.روزایه خوبی داشته باشین
اینم آدرسه وبلاگم
ةwww.taranomebaran66.blogfa.com

اون چیزی که مایه تاسفه اینه که بعضیا تو ایران از غربی ها هم دمکرات تر شدند! به قول حضرت امام(ره) احزاب کشورهای غربی هم وقتی پای منافع ملی در میان باشه متحد میشن ولی تو کشور ما برای بعضیا منافع شخصی مهمتره.حالا هی رهبر بگوید وحدت!کو گوش!
خدایا ما به دموکراسی غربی ها راضی تریم تا دموکراسی بعضی آقایان( و خانم ها!).
عباداتتان قبول. بسیار ممنون از تحلیل جالبتون!
خدا قوت

سلام آقا کامران
امیدوارم حالتون خوب باشه
وبلاگه خیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییلی جالبی دارین.براتون دعا میکنم
جرا ایران نمیایین؟
من یه وبلاگی زدم برایه اولین بار دوست دارم شما هم منو تو وبلاگ کمک کنید هرچند جالب نشده.مطالبه زیادی نذاشتم
سر بزنید خوشحال میشم.روزایه خوبی داشته باشین
اینم آدرسه وبلاگم
ةwww.taranomebaran66.blogfa.com

سلام ببخشیدا ولی من اصلا متن بالا رو نخوندم یعنی شوکه شدم آخه من عاشق کامران نجف زاده با اون ریتم گزارش دادن و سبک کارشم واقعا شیفته این خبرنگارم خوب اگر واقعا خودشون این سایت رو مدیریت می کنن که خیلی خوشحالم ودوباره سر میزنک آخه الآن جوگیر شدم بعدا میام

چه هوشمندانه...

شب شکن:

عاشقتــــــم...
چه کرده ای این بار

yasna:

سلام
چطور شد یهو اقتصاد دان شدی
من که دو واحد اقتصاد دوم دبیرستانو به زور پاس کردم!
راستی مامانم زیاد با اخبار و خبرنگاری جور نیست واسه همین همیشه موقع اخبار دیدن مشکل داریم چون با سریالها همزمان میشن

حالا مامانم میخواست به من نزدیک بشه بگه با افکارم مشکلی نداره
بیچاره هیچ راهی پیدا نکرد تا گزارش شما رو دید سریع گفت چه لباس قشنکی چه توسی خوش رنگی!!
چه خوش سلیقه اس این اقای خبرنگارت

مامانم هم تاییدتون کرد
فکر کنم این خوان هفتم بود که گذروندید؟!
شادباشی

سلام

نیستی بببینی به سر 20:30 چی اومده

به هر حال پست شجاعانه ای بود

ایرانی بمون مرد

یا حق

sh-a:

دو سه سال پیش که توی یه شهر کوچیک طرحمو میگذروندم،یه روز یه پیرزنی اومد بیمارستان.از اونایی که خدا به داشتنشون خیلی افتخار میکنه.کلا نور بالا میزد.اما حالش خوب نبود .فشارش شده بود 24/14!!!
پرسیدم مادر جون چرا داروهاتو نمی خوری؟گفت یه ماهه داروم تموم شده و پول نداشتم دارو بگیرم.احساس می کردم یه پارچ آب یخ روسرم ریختن.آخه یه بسته صدتایی دارویی مثل کاپتوپریل اگه اشتباه نکنم آزادش 700-800 تومن میشد.این یعنی یه فاجعه....
حالا میایم توی این تهران بزرگ ..میریم توی یه سوپر.خیلی نمی خواد معطل بشیم...یه دختری با یه سگ کوچولوی بیچاره وارد میشه .اومده برای سگش شامپو بگیره با تاکید اینکه نرم کننده داشته باشه!!!!!بیشتر دلم به حال سگه میسوزه.
پیدا کردن عمق این شکاف باشما!

مرجان:

ابربارنده به دریا میگفت
من نبارم توکجادریای
دردلش خنده کنان دریاگفت
ابربارنده توخودازمایی


مرجان

محمود:

خانم ها آقایان این نجف زاده را دوست دارم به هزار و یک دلیل.
یک دلیلش شجاعتش است و سلامتش.

سلام کامران عزیز. خوبی ؟؟؟؟؟
چه قدر دلم برای اینجا تنگ شده بود . راستی رفته بودم سفر حج . چندین بار موقع طواف دیدمت گاه فکر کردم خودتی . انگار خودت بودی ........
مراقب خودت بارفیق راستی دلت برای ماه رمضونهای ایران تنگ نشده . ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با سلام

من شما را آن طوري كه مي توانيد باشيد ،كشيده ام.


آن كيست كز روي كرم با من وفاداري كند


برجاي بد كاري چون من با من نكو كاري كند

انجمن فرزانگان كوير

موسيو جان...
از اضافه شدن طرفدارهايت و شنيدن ابراز علاقه شان به شما... درست مثل خودتون يا بيشتر ذوق زده ميشم...ايشالا هرروز بيشتر از امروز بشن!
ميگن دعاي غريب ها خيلي گيراس...اونم تو ماه رمضون... موسيو جان... برام سفارشي دعا كن... چون خيلي محتاجم :-(
راستي سلام

به نام خدا
سلام
مطلب خوبی بود و البته بحث برانگیز ولی نگارش! مطمئنید خودتون نوشتید احیانا تقلب که نکردید!

سلام
ای کاش گوش شنوایی باشد.
من که بعید میدانم.
اونهایی که باید گوش کنند فعلا سرگرم درگیری با خودی ها هستند.
ممنون از مطلب جالبتون

سلام خوبین
ما راهم دعا کنین طلبیده بشیم بیا شعر بخون

سلام کامران عزيز . عيد فطرت مبارک !

سلام آقای نجف زاده! به نظر شما این ((شکاف های فریزشده)) ممکن است روزی یخشان آب شود؟

آن روزبرای پرکردن شکاف ها چه می کنند؟؟

سلام جناب كامران نجف زاده عزيز خيلي خوشحالم كه با سايت شما اشنا شدم مطلب جالب بود پسردايي دارم لنذن تعريف ميكرد كه تو خارج از كشور چه مشكلي دارن مردش من فكر ميكردم ابين مشكلات فقط مخصوصا لندن هست من دنياي خارج كشور را بهشت دوم تصور ميكردم حالا كه گزارش هاي شمارا ميخوانم مي بينمنه اينطر نيست .....خلاصه كنم به وبلاگ ما سر بزنيد خوشحال ميشمهرروز اپديت ميشم .

شیدا :

سلام داداش کامران مثل همبشه ممنون از گزارشاتوناز نوشته هاتون واز زاویه نگاهتون که عمیق تامل برانگیز موفق باشی

علی یارت

سلام :

مژده ای دل نور چشم مرتضی آمد خوش‌آمد

شام میلاد امام مجبتی آمد خوش آمد

غم مخور ای دل که در ماه دعا و استجابت

بهر تأثیر دعا، روح دعا آمد خوش آمد

عیدتون مبارک ...

آقا بهتر است بگوییم دره این که دیگر شگاف نیست.آه....

سلام
ژرف اندیشانه نوشته بودید
راستی بابت پیشنهادتون برای ویژه نامه خرمشهر ممنونم
سرقولم بودم و حرم رفتم به نیت شما

به روزم با
"سریال جراحت و چند نکته در باب شرایط فتنه"

التماس دعا

سلام اقا کامران واقعا دلمون برات تنگ شده

چرا فرانسه؟

زیاد بود حال خوندن اینجور متن ها رو دیگه هر کسی نداره..کمی کوتاه..

مرضیه:

ووووووووووووی!
چقدر سخته!!!

خاطره:

سلام
گزارشي كه در مورد دوپينگ تيم فرانسه بود،خيلي جالب بود.نميدونم اين پزشك سابق تيم ملي كه از قضيه خبر داشته چرا اين همه سال سكوت كرده!

التماس دعا داداش...

amin:

سلام
آقا كامران واقعا اين فرانسه چيز خوب هم داره؟
هرچي گزارش ميكنيد همش اتفاقات منفي جريان غاز ها جريان گاوبازان جريان زير زمين كاخ اليزه جريان تيم ملي فرانسه جريان دوپينگ سال 98 تيم ملي فرانسه جريان تباني تيم ملي در سال 2010
خداييش هيچ كدوم از اينها تو كشور ما نيست؟

مرغ همسایه قاز است

وآب درخانه گلی است

حالا هرچه می خواهی

پافشاری کن

به خرج کسی نمی رود

من به شخصه

کسی راسراغ ندارم

تادوکلمه حرف حساب بشنود

بااین جماعت ملول

به تعریض حرفی وسط نکشید

مابقدرسرافکندگی خسته ایم

ودود ودروغ وداغ

راه تنفس ما را بسته است

کسی بیاید

واین عکس پنجره را

ازدیواربردارد

تاما تکلیف خودمان را

باخودمان روشن کنیم

پنجره نخواستیم

دومشت هوای تازه

ریه های مارا

به راه می اندازد

با سلام
قراره از روز عید فطر هرروز ختم قران داشته باشیم
یه سر بزنین

همچين نوشته اي نياز بود واقعا
مرسي
راستي عاليه كه اندازه ي قلم رو بزرگ تر كردين!
آدم كور ميشد!
منم آپم

دم خبرنگار های جمهوری اسلامی گرم

سلام آقای نجف زاده عزیـــــــــــــــز

عاشقتم به خدا . . .دیگری نمی تواند جای شما را بگیرد...........

از 5 سال پیش تا به صدها سال دیگر هم الگوی گزارش هایم شما هستید...

بزرگی .... بزرگ. سالاری..............

به خانواده بزرگوارتان هم سلام برسانید.

قربان شما.

سلام کامران جان...
با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما دوست عزیز...
الآن نیومدم در مورد وبلاگ نظر بدم ...باشه برا یه وقت دیگه..فقط بگم که مثل همیشه پرباره
اومدم برا افطاری فردا شب دعوتتون کنم به وبلاگم..اگه خواستید با خونواده بیاید ... قدم همتون به دیده منت.. فقط لطف کنید افطاری با خودتون بیارید چون تو وبلاگ من فقط شعر و موسیقی پیدا میشه[زبان]
یادتون نره ..... فردا شب[گل][گل]

دکتر جهرمی:

یا علی
من یک پزشک مقیم سوییسم
کارهای شما رو از قلب دوست دارم

سلام
.
.
.
یه کم نوشتم!!!

خسته‌ام از آرزوها، آرزوهاي شعاری
شوق پرواز مجازی، بالهای استعاری
لحظه‌های كاغذی را روز و شب تكرار كردن
خاطرات بايگانی، زندگيهای اداری
آفتاب زرد و غمگين، پله‌هاي رو به پايين
سقفهاي سرد و سنگين، آسمانهاي اجاري
با نگاهي سرشكسته، چشمهايي پينه‌بسته
خسته از درهای بسته، خسته از چشم‌انتظاری
صندليهای خميده، ميزهای صف‌كشيده
خنده‌های لب پريده، گريه‌های اختياری
عصر جدولهای خالی، پاركهای اين حوالی
پرسه‌های بی‌خيالی، صندليهای خماری
سرنوشت روزها را روی هم سنجاق كردم
شنبه‌های بی‌پناهی، جمعه‌های بی‌قراری
عاقبت پرونده‌ام را با غبار آرزوها
خاك خواهد بست روزی، باد خواهد برد باری
روی ميز خالی من، صفحه‌ی باز حوادث:
در ستون تسليت‌ها نامی از ما يادگاری

ميلاد امام حسن مجتبي مبارك ...

متن پر محتوا و عالي بود...مخصوصا وقتي گفتي "‌‌ کولی گرفتن از شکاف ها برای جریان های سیاسی به عادتی تبدیل شده که منافع موقتی برای آنها و هزینه کلانی برای "همه"دارد.کاری که در غرب ،غریبه ها با خود نمی کنند.".....ولي كاش سران فتنه مي دانستند...

سلام
طاعات و عبادات قبول

كولي كردن و شدن نيازها و شكافها چيزي نيست كه سياسيون در ايران از آن استفاده كنند
غرب هم همين كار را مي‌كند مثل هم دمكراتها و جمهوري‌هاي آمريكا
و چپ و راست و كارگر درانگليس

اما مهم اينه كه سياسيون بدانند چه مي‌كنند و آيا منافع نظام از بين نرود
كاري كه يك عده بي سياست سياست زده سال قبل كردند از اين دست بود


وگر نه بايد براي فريز كردن شكافها و نزديك كردن گروهها بهم تلاش نمود


خدا كند كه نيات خير باشد


يا خير شود

ياحق!

سلام ودرود به نجف زاده عزیز


ما شما جوونهای خوب اهل هنر و فرهنگ رو به خیایان 1/88 کوچه جوان کافه رادیو برای ساعت 2:30 تا4 بعداز ظهر شنبه تا4شنبه دعوت میکنیم...
ما میزهای متععدی داریم ..هنر های تجسمی..ادبیات جهان و ایران...مناجات...داستانهای قرآنی...گفتگو با هنرمندان محبوب..حرفه ای ها ...و..
حتما منتظر شما هستیم
کافه رادیو..رادیو جوان با مدیرت مهران دوستی

سلام داداشی کامران خوبی ؟
اومدم بگم خیلی خیلی خیلی چاکرتیم!
مخلصیم ...
همین...
فعلا...مراقب دل فیروزه ایت باش!

سلام داداش
حال شما خوب است ؟
به روزم ...

مرا ازخاطرت نبر:

وبگویید ازشکاف وفاصله ای که بین ما وشهدا افتاده

شکافی که خودمان ومتولیان به ظاهر فرهنگ دارمان

انداخته اند.... شکافی که بین من تا شهیدحسن

باقری عزیز یا حمید باکری عزیزتر است ...

وشکاف اهالی خبر با......................

یاد دوستانتان(شهدای c130) گرامی .......

من وماه وسحر جای توخالی
میان پلک در جای تو خالی
غمت ماه وسحر را کشت اما
منم مشتاق تر جای توخالی

واسه همشون ومن ..لطفا التماس دعا ..لطفا........

راستشو بگم طولانی بود نخوندم ولی نظر میدم :)

سلام ببخشیدا ولی من اصلا متن بالا رو نخوندم یعنی شوکه شدم آخه من عاشق کامران نجف زاده با اون ریتم گزارش دادن و سبک کارشم واقعا شیفته این خبرنگارم خوب اگر واقعا خودشون این سایت رو مدیریت می کنن که خیلی خوشحالم ودوباره سر میزنم آخه الآن جوگیر شدم بعدا میام

بابا این نظر رو من آناهیت دادم نه فرشته چرا با نام فرشته تایید شده؟

سلام باشد که سری به وبلاگم زنی بیست و سی بی تو بیست نیست یادت گرامی

سلام آقای نجف زاده .
خیلی وقت بود دنبال نام و نشونی از شما بودم . راستش می خواستم روز خبرنگار رو به شما که یک خبرنگار واقعی بودید تبریک بگم ، اما حالا دیگه فکر می کنم خیلی دیر شده باشه !
با رفتن شما خیلی سؤال ها توی ذهن ما بی جواب موند . چرا رفتید ؟ آیا به اختیار خودتون بود یا ... ؟!
20:30 بدون شما صفایی نداره ! به امید ا ینکه زودتر برگرید ، یا علی ...

من خبرنگارم ولی وبلاگم خبری نیست . ..

سلام اقا کامران
خوبید؟
بابا چرا رفتی فرانسه همین ایران میموندی دور هم یه نون ماستی میخوردیم.
خب خارج از شوخی
یه سوال فنی داشتم ازت؟
تو فرانسه دیدگاه مردم اونجا نسبت به شیعه چیه؟
آیا شیعیان را در آنجا به چشم مشرک و بدعت کار میدانند. یعنی همون تفکر وهابی؟
یا نه؟
خوشحال میشم جواب بدی بهم.

عالی بود
یا علی
به ما سر بزن

سلام اين مقاله اتان را در روزنامه ي خراسان خواندم جالب بود ومن هنوز نميدانم چرا كامران نجف زاده را به فرنگ!فرستادند او مرد ايران است بايد براي ما بگويد وبنويسد در كل ايران كه بود گزارش هايش قشنگ تر بود

سلام

يكي از پست‌هاي وبلاگ "ارم"(انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان):

كامران نجف‌زاده كه اين روزها در غربت پاريس در جستجوي خبرهاي تاپ واست، آخرين پست وبلاگ خود را به يادداشتي با عنوان "واکاوی شکاف ها» اختصاص داده است.
وي مي‌نويسد: هر جامعه ای شکاف های خاص خودش را دارد.در اروپا شکاف غالب،شکاف اقتصادیست.نبرد عهد عتیق میان دهقانان و اشراف.طبقه بورژوا و کارگر...گرچه هر یک از اعضای اتحادیه اروپا دغدغه های دیگری هم دارد.در فرانسه و بخصوص پس از شورش های تابستان 2005،شکاف مهاجران و ساکنان نمود بیشتری پیدا کرد اما هنوز شکاف غالب در اروپا اقتصادیست.

ادامه يادداشت نجف‌زاده را در وبلاگش بخوانيد.
براي او آرزوي توفيق داريم.

شیده:

دیوونتم

امروز در پاریس یک پسر بچه باصدای بلند گريه مي كند.

صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران

کامران نجف زاده پاریس

سلام.
من هاشور هستم نماینده ای از یک نسل.
نسلی که سوخته نیست.نیم سوز و نیم پز و گرم و ولرم هم نیست.کال است.منجمد است.شوق ندارد و تخیلش ته کشیده.آرزو ندارد.
خوشحال میشوم همه اش دو دقیقه وقت بگذارید و نقدم کنید.
www.hhashoor.blogfa.com

با موضوع نگاهی به پرونده اقازادگان صدر اسلام به روزم

سلام
خیلی بزرگونه بود
یه ذره زیر دیپلم بود میفهمیدم ها
باور کنین
از نیومدنتون به بلاگم ممنونم
و همین طور پاسخ ندان به سوالم
خودم سایت مدرسه کالو رو پیدا
کردم
بازم ممنون

کامران جان سلام.چطوري اخوي ؟ مشتاق ديدار .
راستي کامران جان ، ببين رسم روزگار را ، تو رفتي فرانسه ما رفتيم تو باقاليها!!! همين .
ايام خوبي را برات آرزو دارم.

من تفاوتی از تعاریف شما رو در خصوص جامعه خودمان با جواتمع اروپائی درک نکردم. همه این تفاوتها باز به همان تفاوتهای سرمایه داری بر میگردد که درایران به آن شکل که شما گفتید فاصله بین فقیر وغنی نمایان می شود و در فرانسه شکاف اقتصادی و همان داستان قدیمی بورژوا و کارگر

به عقیده من تمام فاصله ها چه در جوامع شرق و چه چوامع غرب ناشی از حس خودبرتربینی انسان نسبت به همنوعان خودشان است که تمایل دارند دیگران را زیر سلطه خود در آورند.

حال این تفاوت ها چه اقتصادی باشد و چه فرهنگی و چه سیاسی این تفکر و تمایل آدمهاست که قوی ، ضعیف را زیر سلطه خود می کشاند. پس باید با تفکر برتری طلبانه آدمها چنگید و نه با اقتصادشان و فرهنگشان و سیاستشان و اجتماع شان و ....
یعنی باید سرچشمه را خشکاند و نه اینکه شیر آب را بست...

سلام دلمان براتون تنگ شده
من اگر می دونستم کی تو رو فرستاده اون سر دنیا می دونستم چکارش کنم بابا دلمون تنگ شده به گزارشات
نکنه شلوارت دوتا شده حاج اقا
راستی اگر وقت کردی یک سر به من هم بزن

سلام
خیلی قشنگ و معرکه بود مثل همیشه
التماس دعا
جاتون تو ایران خیلی خالیه

عباس:

آدرس ایمیلتون رو نمی شه بفرمایید؟! همه چیز رو که نمی شه علنی گفت!

سلام جناب نجف زاده

چند وقت پیش کنار دامادمان نشسته بودیم به اخبار نگاه می کردیم که یکی از گزارش های شما پخش شد . بنده خدا جمله جالبی گفت ؛ باور کن روزگاری اگر انقلابی در فرانسه اتفاق بیافتد یکی از عواملش همین کامران است !!! در ادامه گفت : آخه تا حالا از همه اروپا اینقدر گزارش اونم جنجالی و تحریک کننده نیومده که این چند وقته نجف زاده فرستاده ... شما بنیانگذار نوعی گزارشگری روایی هستید که به کتاب تاریخ می ماند . گزارش امروز با دیروزی و فردایی کاملن مرتبط است.

آرزوی موفقیت برای شما دارم

راهنما:

http://webloglearn.blogfa.com/post-356.aspx

سلام
اي كاش همه به فاصله ها بينديشيم و راه حل بيابيم.
به نظر من مهمترين شكافي كه در جامعه ما هست نوع برداشت از مفهوم دين و دينداري است.سنتيها شديدا
نسبت به برداشت خود متعصبند و هر برداشت ديگري را
بي ديني ميدانند.و كاري ندارند كه آيا برداشت آنها
نيازهاي امروز را پاسخ گو هست يا نه.تاريخ به ياد دارد وقتي شيخ مفيد نگرش جديد خودش راابراز كرد از طرف سنتيهاي زمان خود تكفير شد.اما او ادامه داد و نگرش او نگرش غالب شد.
امروز نسل جوان بايد خودش عالمانه نگرش جديد و دقيقي از دين را بيابد كه حل كننده مشكلات باشد
و آن را با شجاعت ابراز كند.و با متانت قديميتر ها را هم قانع كند تا اين فاصله حل شود.

سلام کامران جان.
پاریس خوش میگذره.
هرکجای دنیا باشی وطن یه چیز دیگست.
متن خیلی عالی بود امیدوارم همیشه قلم به دستت باشه .
واحساس غربت نکنیدالگوی خبرنگاری ما...
یک خبرنگار

سلام/
ولابلا با داستان "سالاد کاهو" به روزم شد
منتظر نظرات خوب شما هستم
روزهاتون آلبالویی!

.
.
.
محدثه/9 ساله/تهران

سلام
مهمترین نقطه همین جاست
کافی است از این مرحله عبور کنیم...جوانان ما باید خود را بشناسند...وطن را...تاریخ را....
در عصر گسترش ارتباطات چشمهای عده ای خیره به ظاهریات غرب خشک شده است و عده ای هم کورکوراته به نفی بلاد غرب و مافیهای آن می پردازند.
خود شناسی ملی درمان این درد است و الا این درد را خطری در کمین است.

جنبش اسلام ایرانی
بیایید با گذاشتن پست ویژه و گذاشتن نظر در وبلاگ های آمریکایی به عنوان مرگ بر تيري جونز و مرگ بر دولتمردان آمریکایی با ما همراه باشید.

amin:

وبلاگ خوبی دارید

از وبلاگ من ن و ب ا ر ا ن دیدن فرمائید

راستی به یک فنجان چای داغ دعوتید

منصور باشید

محمد رسول:

به امید جاری شدن در رگبرگهای واقعیت و به امید رحمت خداوند مهربان

سلام به وبلاگم تشریف بیارید

حامدقلمزن اشرف:

سلام و سپاس مرجواني را كه با زبانش پله هاي ترقي را بالا ميرود و قلمش نيز در اروپاخبر از دست و پا زدن قشر محروم اين كشوربراي سير شدن خانواده اش ندارد .اري جوان نفست از جاي گرم بلند است و هر از گاهي هم از جعبه تلويزيون ما ميبينيم كه رخسارت جوانتر شده و اخرش ميگويي كامران نجف زاده صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران -پاريس!!!

تحليل جالبي بود. چيزي كه زياده شكاف

بیقرارم

نگرانم

نمی دونم چرا خوابم نمی بره

دلم شور میزنه ...

فقط انگاری دل شورهه آشناست

نمیدونم چه مرگم شده باز

...

......

فردا اول مهره دختر ! اول مهر

باز باران با ترانه ...

من یار مهربانم ....

چو ایران نباشد تن من مباد ....

یکی روبهی دید بی دست و پای ....

بوی بارون... بوی خاک ... بوی کتاب دفترای نو ... بوی مداد تازه تراشیده شده ... بوی دبستان ... بوی خدا !

عجیبه بعد این همه سال هنوزم دلتنگی اول مهر سر جاشه ! انگاری همین 2 روز پیش بود که با مامان رفتیم دبستان ... همین 2 روز پیش بود که سر مشق گرفتیم و ... آب....بابا نوشتیم

من گم شدم در تو یا تو گم شدی در من ای زمان ؟!

بیا بی خیال ماموریت فردا شیم ... بیا کوله هامونو بندازیم رو دوشمونو بریم دبستان ... خیلی دور نیست ، پیاده میریم ... چقدر دلتنگت شدم ...

کلاسمونو که یادت نرفته هنوز ؟! کلاس اول الف ، میز سوم ، ردیف وسط ... جاتو نگه میدارم تا بیای ...خیلی چشم به راهم نذار !

کامران دوست داشتنی
سلام
امشب داشتم گزارشت راجع به سارکوزی رو می دیدم یاد اولین باری که دیدمت و بهت گفتم چهره ات نور شجاعت می ده شجاعتی از جنس خمینی افتادم. یادته؟
خلاصه که وقتی می بینمت هم خوشحالم هم ناراحت... خوشحال از موفقیتهای روز افزون و قدرتت در این عرصه و ناراحت از دوری...
آرزویم موفقیتت.

سلام
وقتتون بخیر
واقع بینی و منطق...
خوشحالم
آسمانت آبی و دلت از غصه دنیا خالی(هرچند آگاهی بالاتر غصه بیشتری داره)
خسته نباشی خبرنگار
وقت کردید خوشحال میشم نظرتون رو راجع به وبلاگم بدونم
به خدا می سپارمت

ز غمت اشک نریزم تو بگو پس چه کنم / آتش قلب خود را با چه خاموش کنم / مطمئن باش که مهرت نرود از دل من / مگر آن روز که در خاک شود منزل من .

سلام.خسته نباشي.مثل هميشه زيبا و دوست داشتني نوشتي.
موفق باشي

سلام من از طرفدارهای شما هستم. همیشه وقتی صدای شما را تو اخبار میشنوم خیلی خوشحال میشم و به دقت به گزارش شما گوش میدم.
به وب سایت من سر بزن و نضر بده.
ممنون و تشکر.

محمد:

سلام کامران خان

فرانسه خوش میگذره

پاکدل:

اونجاهم که هستی بازم گزارشات تامل برانگیزه
از فرانسه میگی و مردماش که هنوزم بعداز70 سال هرروز برای سربازاشون مراسم یاد بود میگیرن و ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم
افسوس

سلام.
دو خط كامنت مي گذارم من باب اردت...
حرف هايت شنيدنيست، راستي راستي اخبارت بر دلم مي نشيند، انشاالله موفق باشي ...
سپاس و درود از نوع بيكرانش

نظر سنجی درباره نام خلیج فارس:
من از دوستان عزیزم خواهشمندم به سایت زیر بروند و از غرور ملی ما در برابر اعراب دفاع کنند

www.persianorarabiangulf.com

به نام خدا
سلام.
گزارش جدیدتون را که از تلوزیون پخش شد دیدم.
مثل همیشه خیلی قشنگ بود و البته آدم را به تفکر وا می داشت . و البته مثل همیشه چر از خلاقیت بود.
آقای نجف زاده خیلی کم پیدا شدید.
ما که هر وقت یه گزارش از شما می بینیم کلی ذوق می کنیم.

سلام
کالو کجا الی کجا!!
لطفا در مورد مدرسه رازی روستای الی شمالی شهرستان دیر که سال تاسیسش 1342 هست واز اون سال تا حالا تعمیر وترمیم نشده مطلب بنویسید.
لطفا به سایت سوک (پایگاه خبری تحلیلی بوشهر) سری بزنید.
و همین طور:
http://www.olishomali.blogfa.com/post-46.aspx

به هوای کالو به الی شمالی هم بیا.محروم تره

مطالب جديد درمورد فاطمه عليها السلام در قران

امير:

با سلام /
اما جان برادر چرا وبلاگتون رو كه كسي برايش پاداشي جز دعاي خير ندارد به فراموشي سپردي !!
انتظار ندارم پاسخي برايم ارسال نمائي امامنتظرم تا مجددا نوشتهايت را مطلعه كنم و از قلم بسيار شيوايت لذت ببرم و ياد بگيريم روان نويسي را !!

سلام
اونوقت فقط تو اروپا فریز می کنن نه ؟

ای بی نظیر!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
آخه من چی بگم با این گزارشت توپ بود دادا تووووووووووپ.
این حس ناسیو نالیستی رو خوب اومدی هزاریم با هم تفاوت داشته باشیما مواظب سقف زیبای آبی بالای سرمون و هوایی که با هم داریم با آرامش با هم تنفس میکنیم هستیم.
ای الهی چشم حسودات از حدقه دربیاد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یه خوننده ی اونور آبی میگه آخرشی ......آخرشی.........دوست داریم همه سفارشی.......

نجمه:

من كه هيچي حاليم نشدولي چيزي كه شما بنويسين معلومه حرف نداره...راستي تيپ خاكستري كه چندروز پيش توخبرزده بوديد خيلي باحال بود.....شبيه پسراشده بودبد..........راستي من 3شبه كه نمازشب ميخونم واسم شماروبين40تا مومن نام ميبرم.........ماروهم دعاكنين....قربون خودتون و دست نوشته هاي زيباتون....ياعلي.......

كسي كه مثل تو نيست:

برادر خاطرت هست؟؟؟ روزايي كه حرفات بوي مردم رو مي داد؟؟؟ يادته شبايي كه حرف دل مردم رو به گوش آدمها و مسئولان وجدان به خواب رفته مي زدي؟؟؟

يادم نميره روزي كه دم افطار با چه ذوق و شوري شعر دوران بچگيت رو مي خوندي در وصف "ماهي قرمز حوضت" ، يادم نمي ره گزارشت از "كوره آجر پزي" و ...

سلام
من بار اولی هست که دارم براتون نظر میزارم ولی تاحالا همه نوشته هاتون رو خوندم و از پیگیران مطالب وبلاگ شما هستم
همیشه از اینکه برای مطلبی از شما اینقدر تعریف میشد متعجب بودم! از نظر من که کمی مشکل پسندم خیلی هم مطالب تعریف داری نبودند!!
اما این پستتان واقعآ فوق العاده بود و به نظر من موضوع بسیار مهمم و ارزشمندی رو نشانه میرود که باید بیشتر توجه به آن میشد که متاسفانه نشده است
شما همواره محبوب من و همه ایرانیان خواهید بود
به امید ایرانی آباد و سربلند
موفق باشید
حامد

رهگذر:

خوب شد راه تماس با شما را پيدا كردم
من خبري را در اينترنت خواندم كه مكه مركز زمين است و حتي همايشي هم در اين باره در قطر تشكيل شده است كه عين جمله اي كه در سايت http://www.ido.ir/a.aspx?a=1387020302 آمده را مي نويسم:
تحقيقات علمي دقيق نشان داده مکه مرکز زمين به شمار مي رود. بنابراين خواستار استفاده از ساعت اسلامي مکه به جاي گرينويچ شدند.
من هر چه پرس و جو كردم نتوانستم دليل مركز زمين بودن مكه را پيدا كنم. جنابعالي كه خبرنگار خبره اي هستيد اگر مي توانيد اطلاعات كاملتري در اختيار اينجانب و مردم بگذاريد ممنون خواهم شد.
منتظرم منتظرم

با سلام و خسته نباشید
با مطلب نخستين همايش وبلاگ نويسان و طراحان ارزشي گيلان به روايت تصوير به روز هستم . حنما سر بزن و نظر بده . منتظرت هستم . به ما هم افتخار بده برادر .یا علی

نریمان از فارس:

استاد چیزی که از اون به عنوان شکاف در جامعه ایرانی یاد میکنی مطالبات به حق چند نسل این ملت صبوره.مطالبات معوقی که برخی ها واسه تسویه اون خست به خرج میدن.استاد
از شیراز
66128965

يبل:

سلام
عالي چون هميشه

رهگذر سلامي کرد و لبخندي دلنشين
من به دنبال دليل گشتم
او چرا سلام داد...
چرا خنديد ، صميمانه...
در من چه ديد...
او رفته و من هنوز...
در پي دليل هستم....

منصوره:

وای میترسم این باراسممو ببینید زیر فحشم کنید !!!
خـــــــیــــــــلــــی عـــااااالـــــیه

محــشره
بیــست

یک ساعته تو نتم دارم حال میکنم با مطالبتون

ناب نابه
دارم میترکم از رضایت!!

علی:

سلام آقای نجف زاده
تو یک پست دلیل اصلی فرانسه رفتن و فرانسه موندن و فرانسوی شدنت رو نمینویسی برامون؟

هميشه منتظرم تا مطلبي از شما بينم يا گزارشي بخونم
ريزبيني و نكته سنجي شما آدم رو ياد شرلوك هولمز ميندازه:))

در این دنیا مرکز شیعه فقط ایران است . افغانستان ، پاکستان ، مصر ، عربستان و عراق را ببینید . در ممالک اسلامی کجا شیعه همه کاره است ، ایران مرکز شیعه است ، دل امام زمان به شما بسته شده و امید امام به شماست .

خدایا رهبر مظلوم و با کرامت انقلاب را بحق امام زمان محافظت بفرما .

سلام
کارت عالیه هرجا که باشی
همچنان مانا باشی
برای دل پاکت دعا می کنمو شما هم این کار رو بکنید
سربلند باشید و پیروز

سلام
چند روز پیش یه گزارش از شما از وین دیدم که واقعا جالب بود
فقط اسم کلیساش چی بود؟؟؟؟


سلام دوست و هموطن گرامي

خواستم در خصوص طبقات در فرانسه بدانم/

قشر متوسط جامعه از چه كساني

تشكيل شده؟

در خصوص فقر مطلبي نوشتم دوست داشتي بيا نظر

بده/ ممنون خدا نگهدار شما

آب:

برخي از شكاف ها را نمي توان كاري كرد.مثلاً شكاف بين ابراهيم و آزر ...

استادمان همين بحث شكاف را شروع مي كرد ولي در انتها به اين مي رسيد كه خدا نبايد باعث شكاف بين انسان ها شود...

خدا صراحتاً‌در قرآن دارد كه اگر گوش دادن به حرف پدر و مادرتان موجب كفر مي شود نبايد حرفشان را گوش دهيد..
البته اين به معني اين نيست كه هر چيزي را بهانه ي شكاف كنيم.

سعید واشقانی فراهانی:

سلام کامران جان خوبی؟ خیلی دلم برات تنگ شده سلام به خانوادت برسون

طاحا:

ای کاش از فرصتی که در اختیارت گذاشته شده استفاده میکردی و کمی هم به خود مجال میدادی تا کمی از یخهای مغر فریز شده ات باز شود و ای کاش کمی به خودت مجال فکر کردن میدادی
ای کاش...

مجيد:

سلام آقا کامران
بالاخره شمام عاقبت به خير شدي و اروپانشين شدي!!!
مطالبت جالبه مثله گزارشات دوسشون دارم!

سلام
خسته نباشید
معلوم شد وقت وبگردی ندارید
موفق باشید

مهدی احمدی:

حیف اینهمه استعدادی که دانسته یا نادانسته هرز رفت..... حیف تو حیف این مغزها که فرار میکنند

بسیار عمیق و دردمنشانه بود. استاد ارجمند همانند همیشه...
یا حق.

سلام چه خوب گفتید حرف راست را به راستگویی خود ببالید .راستی شنیده ام شما ماشین فلان مدل خارجی دارید و توی دیار فرانس هر روز لباس های گران قیمت می پوشید این شایعه را هم البته بچه مایه دار های بالای شهری برایم گفته اند اما من باورم نشد گفتم فجف زاده از جنس ماست یک مسلمان ساده ایرانی و عاشق وطن .راستی این دیار فرانس همین قدر که میگویند خوب است؟؟؟

سلام
سلامی از سر ارادت
امیدوارم ایام به کام بوده و چرخ گردون بر مراد شما باشد//.
در گذر از کوچه پس کوچه ها به وبلاگ شما رسیدم،وبلاگ پر محتوا و وزینی را محیا ساخته اید اجرتان با امام رضا(ع).
امیرحسام هستم مدیر وبلاگ فناوری موشکی،وبلاگی کوچک به سابقه ای چندین ساله،خوشحال میشوم ، نظرات و انتقادات شما را بخوانم و مقالاتی از باب موشک های ساخته شده در ایران( شهاب 3،قدر،سجیل و...) ،ماهواره بر های ایران و موشک های نیروی هوایی ،نیروی دریایی و ...که افتخار ایران و ایرانیست و موشک های ساخته شده در گوشه گوشه جهان را در اختیار شما قرار دهم.

به امید دیدار شما در وبلاگ فناوری موشکی
ارادتمند شما امیرحسام ملایی یگانه[گل]


اقا کامران دوستت داریم!

سجاد:

سلام موسیو کامران
دیدم دیگه گزارشات کم شده تو بیست وسی گفتم بیام ببینم چی کار میکنییا
یا کاری انجام نمیدی یا اگرم انجامش بدی به بهترین شکل ممکن عمل میکنی
راستی چرا پاریس تا کی باید اونجا بمونی فکر کنم نزدیک 2 سال باشه که از فرانسه گزارش میدی
چند وقت دیگه برمیگردی

ما اصولا افرادی هستیم تا چیزی رو که داریم قدرشو نمیدونیم اما پس از رفتنش که می فهمیم چه چیزی رو از دست دادیم
به امید گزارشات نامبر وانت از ایران خودمون

fباباهیول داری همه روز به روز بهتر میشن شما عکسشین
بااینکه ایرانی نیستم امامن از دوستداران شماوگزارشاتون هستم اما از وقتی رفتین فرانسه هم گزارشاتون خنک وبی معنی شدخ هم ما کامرانی را دوست داریم که بیطرف ومنصف باشه

باتشکر

zanj:

سلام عزيزم بااين همه شكاف داخلي خوب خودت فريز كردي رفتي فرانسه ايول به تو

پاکدل:

سلام ایرانی
امیدوارم انتقادپذیر باشی
از گزارش دراکولات خوشم نیومد چون که اصلا در حد و اندازه تو نبود. بهت نمیومد ببخشید آخه خودت توقعمونو بردی بالا
ما منتظر گزارشای جنجالی هستیم

mohamad javd :

aali bood,khoda ghovat,movafagh bashi

سلام.خیلی جالب بود مطلبتون.اگه تونستید به وبلاگم سری بزنید
راستی دانلود شماره جدید مجله دانشجویی Hey-Day رو در وبلاگ خودم گذاشتم. http://joorvajoor1367.blogfa.com
امیدوارم ببینید و لذت ببرید.

به چی می خواهی برسی
در دانشگاه سر کلاسی که استادش دو دوره نماینده مجلس بوده حرف میزنم سریع بلند میشود و با صدای مداوم دستهایش من را وادار به نشستن میکند
تا شاید صدای کف زدن های او پلی باشد برروی جامعه بیمار و مریض ما

مينا فرهمند:

سلام خسته نباشيد

جناب نجف زاده اينها حرفهايي هستند براي نوشته شدن؟

110:

کرامت ناگفته ای از امام خمینی :

امام در جماران تمام آینده یک جوان تا لحظه مرگش را به او می گوید...

+ فیلم

http://salehat.ir

محمدمحسن:

ایران به داشتن چنین فرزندانی به خود میبالد

سلام السلام علی الحسین وعلی علی بن الحسین

وعلی اولاد الحسین

وعلی اصحاب الحسین

فکر می کنم جامعه فرانسه درمورد هدفمند سازی

یارانه ها تقریبا 80 سال سابقه داشته باشد

ایا صحت دارد ؟

راستی وب و نوشته های شما زیباست

مرضیه گشتاسب:

ممنون به خاطر نگاه زیبا و جامعه شناسانه شما.ما زیاد اینا رو تو دروس دانشگاه خونده ایم و غصه این شرایط حاکم و اینکه نمی توان کاری برای بهبود کرد داغنم میکنه.

سيدحميد:

باسلام تقاضاي كمك ازهمه شماخيرين ومردم باخدا
خانواده اي آبرومندو بدون سرپرست به علت نداشتن اجاره هم اكنون با2بچه دركنارخيابان زندگي ميكنند ودراثرسرما بجه ها مريض شده انداين درخواست يك هموطن ازشما ميباشد.درصورت امكان هرچه درتوان داريد كمك فرماييد تابراي اين خانواده وديعه منزل جمع آوري شود.باتشكرازشما مردم خداجو
شماره حساب سيبا بانك ملي:03259598004
شماره كارت بانك ملي براي كارت به كارت :6037991050688468
لطفا اين ايميل را براي ديگردوستان خير نيزارسال فرماييد.

به نظرم برای همینه که تو این شرایط کسی رهبری اپوزیسیون رو به عهده نمی‌گیره. برای این که بدنه‌ي جامعه خودش رو تغییر بده و مطالبات‌ش رو بشناسه. وقتی مخاطب روش موج‌سواری و به قول شما کولی گرفتن مؤثر نباشه، سیاست‌مدار مجبوره دست روی خواسته‌های مردم بگذاره تا جواب بگیره. به خاطر همینه که من معتقدم این مردم هستن که باید تغییر کنن بعد می‌شه امیدوار بود که مسئولین هم تغییر کنند و برخوردهای درست نسبت به این شکاف‌ها صورت بگیره.

hamishe asheghe gozaresh haye nabet bodam etefaghi vebeto didam va khob sarian linket kardam agar link shodam khabar bede manzele khodetane

از کلی گویی متنفرم! اونم تا این حد!!! البته ببخشیدا!

amin:

سلام
1- کوتاه نوشتنت خوبه

2- به جای پیدا کردن نقصهای فرانسه - تحقیق کن در مورد اقتصادشون - چون من در استانی زندگی می کنم که مقام اول بیکاری را در ایران دارد - اگه تونستیت لرستان را به مقام سوم برسونید - البته شما که ادعا می کنید روی جهان تاثیر گذاری - شاید بتونید

علی:

سلام
من هم مثل تو هستم
سرم درد می کند برای پیدا کردن پاسخ سوال
مگر علم بجز این راه دیگری برای رشد دارد؟

خلاصه بگویم ،
دانشجوی دکتری مطالعات فرهنگی هستم که موضوع پایان نامه ام را موضوع مرتبط با آسیب شناسی انتخاب کرده ام. در این مسیر پر خطر که کمتر کسی ظرفیت شنیدن آسیب پذیری را دارد و سعی در مقابله به جای مساعدت دارد ، بدنبال همفکری می گردم که بتوانم این مهم را به انجام برسانم.

میشه سوژه در قالب طنز به فیلم هم تبدیل بشه و کلی درآمد هم داشته باشه

اگه وقت داری با من تماس بگیر یا جواب پیامو بده
ممنون
سیدعلی سیدنژاد 0912

سادات:

سلام
حالا با این اوصاف، به نظرتون پر کردن این شکافها کار کیه ؟
و البته با چی باید پرشون کرد؟!

ق.ر:

سلام،زندگی رقص پروانه هاست.
مطلبتان فوق العاده بودای کاش بعضی هامی فهمیدندوبه اندازه سر سوزن فکر می کرندتامرهمی شودبرجراحت عظیم ایران.

درباره

این صفحه حاوی یک نوشته از سايت که در August 23, 2010 5:05 PM ارسال شده می باشد.

ارسال قبلی این سايت با هم تمرین کنیم... بوده است.

ارسال بعدی این سايت نیایش است.

در صفحه اصلی و یا با دیدن آرشیو می توانید موارد خیلی بیشتری پیدا کنید.