« August 2011 | صفحه اصلی | November 2011 »

October 2011 آرشیو

October 16, 2011

جایی که شراب هم نمی برد!

همین الان رسیدیم تهران.تا بارهایمان را بگذارند روی غربیلک وقت دارم این وبلاگ را از همین فرودگاه به روز کنم...بنویسم  روزهاي عجيبي را گذراندیم.براي من گرچه در لبنان و عراق هم ماهها خبرنگاري کردم ولي هيچوقت سرعت تحولات اينچنين بالا نبود.

يکي از اصول رويترز در آموزش خبرنگاري در بحران اين است که "هيچ خبري ارزش از دست دادن جانتان را ندارد"...اما بي اغراق،گاهي در برزخ مرگ و زندگي بدجور گرفتار شديم.يک شب در منطقه اي به نام راس الجدير...درست وسط درگيري ميان انقلابيون و نيروهاي قذافي گير کرديم.راه در رو نبود.خيلي بانمک بود حالا که نگاه مي کنم جايي نبود لااقل پشتش سنگر بگيريم.بيابان خدا بود ...هر کسی با یک تفنگ از بغلمان رد می شد سلام می کردیم.سلام علیکم.خسته نباشید هم می گفتیم.گاهی خودمان هم یادمان می رفت ما الان طرفدار سرهنگیم یا حامی انقلابیون.بارک الله فیک یا شباب!گاهی یک ضرب فقط سلام می کردیم...،يک روز 12 ساعت در دام قوات قذافي و آفريقايي هايي بوديم که انقلابيون به انها مزدوران سرهنگ مي گويند...

sss.jpg

ادامه "جایی که شراب هم نمی برد!" »

October 21, 2011

چه کسی به سرهنگ شلیک کرد؟

نحوه کشته شدن قذافی از هر نظر قابل تامل  بود.چه اگر صرفا به او به عنوان یک جعبه سیاه نگاه می شد که اصلی ترین منبع  اسرارربایش امام موسی صدر باشد،چه اگر درباره رازهای مگوی ارتباطات چند جانبه غرب دست به افشاگری می زد که تونی بلر و سارکوزی و اوباما و برلوسکونی زیر همان چادر معروفش با اوگپ زدند و قراردهای عجیبی رقم زدند و این نخست وزیر ایتالیا حتی بر دستان سرهنگ بوسه زد و تا مدتها فخر تبلیغات پوپولیستی کلنل قذافی شد.

به تجربه  در این دو ماه دیدم مدیریت لیبیایی ها بر هیجاناتشان قوی تراز سایر اعراب بود و مثلا قابل مقایسه باعراقی ها نیست.اصلا بعید نیست سالها بعدمعلوم شود کسی که گلوله را بر پیشانی سرهنگ شلیک کرد نفوذی سرویس های جاسوسی ای بوده که نمی خواستند در دادگاهی صالح، معلوم شود امام موسی صدر قربانی یک بده بستان امنیتی با اسراییلی ها شد.مخالف برجسته سرهنگ را آنها ترور کردند و در عوض معمر قذافی نیز طرح شومی را برای امام موسی صدر پیاده کرد که بنیاد های شیعی ای که بنا نهاد عذاب صهیونیست هاست .

این بحث مبادله را یک مقام عالی رتبه شورای انتقالی لیبی در لابی هتل  المهاری برای ما تشریح کرد.

 


ادامه "چه کسی به سرهنگ شلیک کرد؟" »

درباره October 2011

این صفحه حاوی تمام نوشته هایی که به يادداشت‌هاي يك خبرنگار در October 2011 ارسال شده می باشد. نوشته ها بر حسب قدیمی تر به جدید تر فهرست شده است.

آرشیو قبلی August 2011 می باشد.

آرشیو بعدی November 2011 است.

در صفحه اصلی و یا با دیدن آرشیو می توانید موارد خیلی بیشتری پیدا کنید.