« July 2010 | صفحه اصلی | November 2010 »

August 2010 آرشیو

August 2, 2010

نمی توانم به ابرها دست بزنم...

نميتوانم به ابرها دست بزنم، به خورشيد نرسيده ام.ولی خیلی وقتها كاري را كه تو ميخواستي انجام داده ام.
دستم را تا جايي كه ميتوانستم دراز كردم ،
شايد بتوانم آنچه تو ميخواستي به دست آورم.
اما انگار من آن نيستم كه تو ميخواهي.
براي آنكه نميتوانم به ابرها دست بزنم يا به خورشيد برسم.
نميتوانم به عمق افكارت راه يابم و خواست هاي تو را حدس بزنم.
براي يافتن آنچه تو در رويا در پي آني،كاري از من برنمي آيد.
ميگويي آغوشت باز است،اما خدا ميداند براي چه كسي.
نمي توانم فكرت را بخوانم يا با روياهاي تو باشم.
نميتوانم روياهايت را پي گيرم يا به افكارت پي ببرم.
نميتوانم ، نميتوانم.

ادامه "نمی توانم به ابرها دست بزنم..." »

August 10, 2010

تلق و تولوق!

هی گفت سیسیل ابری مرد.هی چایی اش را هورت می کشید وهی مرثیه می گفت...گفتم ما هم آذریزدی داشتیم.شانس نیاورد که دو تا کارتون و یک فیلم بسازن براش،صد تای سیسیل اینها بود.بعد دیدم انگشت هایش را تلق و تولوق(درست نوشتم دیگه؟) شکست.
نه!این بل و سباستین نوشته بود.بیچاره...مرد.
حالا شرط می بندم تا همین چند روز پیش اسمش را هم نمی دونست.رفیقیما ولی خیلی جو خارج دارد.انگار همه چیز اینها خوب است و همه چیز ما بد!
نیم ساعت بعد من قبض پارکینگ را گم کرده بودم و با هزار بدبختی ماشین را آوردم بیرون.تا نشستم دیدم قبض افتاده جلوی صندلی.به ارواح سیسیل ابری درود فرستادم.برگشتم دفتر دیدم باز رفته توی فکر.رفتم سه تا قاچ خربزه خوردم و یک لیوان شیر هم روش...

August 12, 2010

با هم تمرین کنیم...

1-در آموزش روزنامه نگاري به دانشجويان مي گويند كه اگر سگ ، مردي را گاز بگيرد خبر نيست ولي اگر مردي سگي را گاز بگيرد خبر است.

2-اگر بهترین نان فرانسوی (باگت)را در دنیا یک فرانسوی بپزد خبر نیست،ولی اگر بهترین نان فرانسوی را در فرانسه یک غیر فرانسوی بپزد خبر است.

بهترین نانوای نان فرانسوی

جبرییل کانون توجه رسانه های اروپاست.بسیاری معتقدند او حالا نماد تغییر هویت فرانسوی هاست.

ادامه "با هم تمرین کنیم..." »

August 23, 2010

واکاوی شکاف ها

هر جامعه ای شکاف های خاص خودش را دارد.در اروپا شکاف غالب،شکاف اقتصادیست.نبرد عهد عتیق میان دهقانان و اشراف.طبقه بورژوا و کارگر...گرچه هر یک از اعضای اتحادیه اروپا دغدغه های دیگری هم دارد.در فرانسه و بخصوص پس از شورش های تابستان 2005،شکاف مهاجران و ساکنان نمود بیشتری پیدا کرد اما هنوز شکاف غالب در اروپا اقتصادیست.
پژوهشگران و متولیان جامعه با ابزار رسانه و  مطالعات عمیق تلاش می کنند شکاف ها را فریز کنند.یعنی اگر خط قرمز فرانسه ، کورس و ماجرای همیشگی استقلال طلبان این جزیره است احزاب سیاسی و رسانه ها در اکثر اوقات به فریز کردن این شکاف می پردازند.گروههای سیاسی می دانند دامن زدن به این شکاف ها و موج سواری بر مثلا مطالبات مهاجران و هیجانی کردن انها هزینه ای دارد که کل سیستم فرانسه را دچار می کند .
در حوزه اقتصاد، سیاست گزاران اقتصادی برای فریز کردن شکافت های اقتصادی طبقاتی،به گسترش طبقه اسفنجی اعتقاد دارند.یعنی اگر 5 درصد جامعه دارای ثروت کلان و10درصد دارای فقر دهشتناکی هستند،لایه نه سیاه و نه سپیدی هم در این میانه هست که از حداقل ها برخوردارند و برای فریز کردن اختلاف طبقاتی که در سالیان گذشته به درگیری های خونینی در اروپا انجامیده، نیاز به گسترش این طبقه میانی  است.
در جامعه ایران نیز شکاف ها،خاص جامعه ایرانیست گرچه برخی از انها چون جدایی طلبی شباهت های زیادی به دیگر کشورها دارد اما در ایران بخاطر حس ناسیونالیستی غالب ،از پتانسیل و اقبال چندانی برخوردار نیست و لااقل در سال های اخیر   فریز شده است.
اما شکاف های دیگری هم هست که از قضا برخی سیاسیون در بزنگاه ها بر ان سوار می شوند.
شکاف میان فقیر و غنی یکی از انهاست.برخی می دانند طبیعتا در جامعه ما لایه اسفنجی هنوز غالب نیست و دهک های فرودست جامعه بیش از فرادستان است.پس برای مطامع سیاسی از دوقطبی شدن فضا استقبال می کنند.دیگری فاصله مطالبات برخی نخبگان و توده مردم  یا مطالبات طبقه میانسال و میانسال به بالا که به آرامش و امتداد معتقدندو نسل از راه رسیده ای  که دنیای بهتری می خواهد. مهم نیست  آنان از حداقل آشنایی با مفاهیم سیاسی و جریان شناسی ها و حتی از دلایل واقعی گلایه هایی که دارند با خبر هستند یا نه ،مهم این است  مطالباتی دارند و جامعه و متولیان در این سالها موفق به تامین یا کنترل یا روشنگری برای انان  نشده اند . پس دارای پتانسیل بالایی برای پیش قراولی  و قرار گرفتن در  لایه هدف   منازعات سیاسی و تبلیغاتی برخی گروههای داخلی و خارجی هستند.
به نظر می رسد شکاف نسلی که از راه رسیده و فرزندان همین آب و خاک است و بر خلاف نگاه برخی ،از کره مریخ نیامده شکاف مهم جامعه ایرانی رو به رشد اما سرگردان میان سنت و مدرنیته در سالهای آینده باشد.
متولیان فرهنگی و اجتماعی می دانند برخی گروههای سیاسی داخلی و خارجی ،به شکاف های جامعه ایرانی با مطالعه دقیق می نگرند و نگاه ماکیاولی دارند .کولی گرفتن از شکاف ها برای جریان های سیاسی به عادتی تبدیل شده که منافع موقتی برای آنها و هزینه کلانی برای "همه"دارد.کاری که در غرب ،غریبه ها با خود نمی کنند.
باورم هست  ازهمین امروز برای سالهای پیش رو باید فکری برای شکاف ها کرد. 
در مان،فریز،یا فعال کردن آن...،هر یک از این مولفه ها می تواند در تحولات آینده نقش تاثیرگذاری بازی کند.
 

August 27, 2010

نیایش

ای خداوند!
به علمای ما مسئولیت
و به عوام ما علم
و به مومنان ما روشنایی
و به روشنفکران ما ایمان

ادامه "نیایش" »

درباره August 2010

این صفحه حاوی تمام نوشته هایی که به يادداشت‌هاي يك خبرنگار در August 2010 ارسال شده می باشد. نوشته ها بر حسب قدیمی تر به جدید تر فهرست شده است.

آرشیو قبلی July 2010 می باشد.

آرشیو بعدی November 2010 است.

در صفحه اصلی و یا با دیدن آرشیو می توانید موارد خیلی بیشتری پیدا کنید.